Česky / English

Ivo Kahánek Kalendář


Zahajovací koncert Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného 2014

15. listopadu 2014

20:00 - 22:00, Smetanova síň, Obecní dům, Náměstí Republiky 5, Praha 1, 111 21 Česká republika

Koncert k 25. výročí pádu Berlínské zdi

Pád Berlínské zdi předznamenal zhroucení totalitních režimů ve východní Evropě. Pro Berlínskou filharmonii i pro Pražské jaro, jehož název se stal inspirací pro politologický výraz „Pražské jaro“, silný moment, který stojí za to si připomínat. Koncert v Praze je součástí turné, v rámci kterého zavítá Berlínská filharmonie vedle Prahy rovněž do Halle, Varšavy a Budapešti. Obdobně v každém z těchto měst zazní před Beethovenovou Devátou symfonií ještě dílo národního klasika.

Události sametové revoluce v Praze jsou spjaty s provedením Beethovenova opusu v podání České filharmonie s jejím tehdejším šéfdirigentem Václavem Neumannem. Lesk listopadovému provedení dodá kromě Berlínských filharmoniků a Sira Simona Rattla také přítomnost hvězdného kvarteta pěveckých sólistů se sopranistkou Sally Matthews, altistkou Bernardou Fink, tenoristou Christianem Elsnerem a basbarytonistou Hanno Müller‑Brachmannem.

Symbolické pro pražský večer je rovněž spojení Beethovenova díla s Klavírním koncertem č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů, považovaným skladatelem za „výraz neutuchajícího hledání pravdy a významu života, jakož i poctu hudbě, hudebníkovu útočišti, jeho síle a zbrani”. Světovou premiéru svěřil skladatel v roce 1956 v New Yorku příznačně Rudolfu Firkušnému, se kterým ho pojilo nejen velké přátelství, ale i osud nedobrovolné emigrace. Tentokrát koncert zazní v interpretaci jednoho z nejvýznamnějších představitelů současné české klavírní školy, absolutního vítěze Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2004, Ivo Kahánka, který stejné dílo Martinů s úspěchem provedl také na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall.

BERLINER PHILHARMONIKER
Ivo Kahánek, klavír
Sally Matthews, soprán
Bernarda Fink, alt
Christian Elsner, tenor
Hanno Müller-Brachmann, baryton
Pražský filharmonický sbor
Sir Simon Rattle, dirigent

Program
Bohuslav Martinů: Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“, H. 358
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125

Detaily
Datum:
15. 11. 2014
Čas:
20:00 - 22:00
Pořadatel
Klavírní festival Rudolfa Firkušného
Webová stránka:
http://www.firkusny.cz/
Fotografie
Místo konání
Klavírní festival Rudolfa Firkušného
Smetanova síň, Obecní dům, Náměstí Republiky 5, Praha 1, 111 21 Česká republika

Zpět